Czy ceny nieruchomości spadną?

Zacznijmy od najważniejszego: Nie mamy czarodziejskiej szklanej kuli i nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, zwłaszcza jeśli chodzi o konkretne trendy cenowe na rynku nieruchomości. Znamy jednak podstawowe mechanizmy, które wpływają na kształtowanie cen i chcemy się nimi z Wami podzielić.

Ceny nieruchomości są determinowane przez wiele czynników, takich jak podaż i popyt, sytuacja gospodarcza, polityka rządowa, lokalne czynniki rynkowe oraz wiele innych zmiennych, które szerzej opiszemy w dalszej części artykułu. Na tym etapie warto podkreślić, że rynek nieruchomości jest dynamiczny i podlega systematycznym, chociaż czasem nieoczekiwanym, zaskakującym zmianom.

Dla przykładu w ostatnim czasie na popyt na rynku nieruchomości wpływ miało uruchomienie rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% (więcej o nim możecie przeczytać tutaj: https://parkbocianowo.pl/kredyt-2-procent-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec), a następnie decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która 6 września 2023 roku po raz pierwszy od ponad trzech lat obniżyła stopy procentowe NBP i to aż o 0,75 pp.

Jak już wspomnieliśmy ceny nieruchomości są kształtowane przez wiele czynników, zarówno makroekonomicznych, jak i mikroekonomicznych. Oto niektóre z głównych czynników wpływających na ceny nieruchomości:

  1. Podaż i popyt: Podstawowym czynnikiem kształtującym ceny nieruchomości jest stosunek między podażą a popytem na rynku. Gdy popyt przewyższa podaż, ceny zazwyczaj rosną, a gdy podaż jest większa niż popyt, ceny mogą spadać. Inaczej mówiąc: jeśli liczba osób zainteresowanych kupnem nieruchomości jest większa od liczby dostępnych na rynku lokali, to automatycznie ich ceny zaczną rosnąć.
  2. Sytuacja gospodarcza: Ogólna kondycja gospodarki ma duży wpływ na rynek nieruchomości. Silna gospodarka zwykle sprzyja wzrostowi cen nieruchomości, podczas gdy recesja może prowadzić do spadków cen. Tą zależność widać doskonale w krajach Europy Zachodniej, gdzie ceny nieruchomości w dużych miastach osiągnęły zaporowe dla większości społeczeństwa ceny, co wpływa na częstsze wynajmowanie mieszkań niż ich bezpośredni zakup.
  3. Stopa procentowa: Poziom stóp procentowych ma wpływ na dostępność kredytów hipotecznych. Wyższe stopy procentowe mogą sprawić, że kredyty stają się droższe, co może wpłynąć na popyt na nieruchomości. Niższe stopy procentowe oznaczają „tańszy” kredyt, a „tańszy” kredyt oznacza większą liczbę osób zainteresowanych kupnem mieszkania, co wpływa na wzrost popytu na nieruchomości. Co się dzieje, gdy liczba chętnych jest większa niż liczba dostępnego towaru opisaliśmy już w punkcie pierwszym.
  4. Polityka rządowa: Decyzje rządu, takie jak ulgi podatkowe, programy subsydiowania kredytów hipotecznych czy regulacje dotyczące budownictwa, mogą wpływać na ceny nieruchomości. Przypominamy, że więcej o rządowym programie Bezpieczny Kredyt 2% możecie przeczytać w innym artykule na naszym blogu: https://parkbocianowo.pl/kredyt-2-procent-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec.
  5. Lokalna sytuacja rynkowa: Ceny nieruchomości mogą znacząco różnić się w zależności od lokalizacji. Popularność danego regionu, dostępność usług i infrastruktury, atrakcyjność inwestycyjna oraz zapotrzebowanie lokalne odgrywają tutaj duże znaczenie. Mówiąc inaczej: kawalerka w Warszawie zawsze będzie droższa od kawalerki w Grudziądzu.
  6. Trendy demograficzne: Zmiany w liczbie ludności, strukturze wiekowej i migracje ludności mogą wpływać na popyt na nieruchomości.
  7. Rozwój infrastruktury: Inwestycje w nową infrastrukturę, takie jak nowe drogi, transport publiczny czy centra handlowe, mogą zwiększyć atrakcyjność danego regionu i podnieść ceny nieruchomości.
  8. Spekulacja: Wpływ spekulantów na rynek nieruchomości również może powodować wahania cen.

Opisane wyżej punkty to tylko niektóre z czynników wpływających na ceny nieruchomości. Jak już wcześniej napisaliśmy rynek nieruchomości jest bardzo złożony i dynamiczny, a sprawę komplikuje do tego fakt, że kilka czynników może oddziaływać na niego równolegle, dlatego prognozowanie cen nieruchomości jest tym bardziej trudne oraz wymaga uwzględnienia wielu okoliczności.

Pamiętajcie, że inwestowanie w nieruchomości zawsze wiąże się z ryzykiem oraz wymaga dokładnej analizy oraz planowania finansowego. Przestrzegamy Was również przed słuchaniem „ekspertów”, którzy z całą pewnością prognozują czy ceny nieruchomości wzrosną lub spadną na przestrzeni kilku najbliższych lat. Zachęcamy jednak, aby śledzić aktualne raporty, portale branżowe i oczywiście naszego bloga, żeby być na bieżąco oraz wiedzieć „co w trawie piszczy”.

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ

NA PARTERZE

Mieszkanie o powierzchni 71,3 m² z prywatnym ogrodem (130 m²).

W skład segmentu wchodzą trzy pokoje oraz dwa miejsca postojowe.

Cena 585 000 zł.

NA PIĘTRZE

Mieszkanie o powierzchni 107 m², w skład którego wchodzi poddasze do adaptacji (34 m²) z wykonanym podejściem wodno-kanalizacyjnym dla dodatkowej łazienki oraz pod grzejniki.

Segment posiada przestronny teras (17,34 m²) oraz przynależą do niego dwa miejsca postojowe.

Cena 629 000 zł

ZADZWOŃ

+48 600 352 582

NAPISZ

wzorek@wzorek.com.pl

PRZYJEDŹ

Chrzanów Mały 44